Сучасні лісозаготівельні господарства та національні парки реалізують заготовлену деревину на біржових майданчиках. Такий формат почав діяти з 2021 року, коли було прийнято закон «Про товарні біржі». Держава взяла курс на реформування лісозаготівельної галузі, яка потребувала кардинальних змін. Особливо це стосувалося продажу лісу кругляку та пиломатеріалів.
Сьогодні реалізація деревини відбувається на Українській універсальній біржі, яка має державну ліцензію та гарантує учасникам виконання укладених на торгах угод.
Біржовий сервіс: сучасне ПО та онлайн-реєстрація
На сторінці https://www.uub.com.ua/presscenter/novyny-birzhi/tsina-derevyny-v-ukraini-na-elektronnyh-torgah-tov-uub/ офіційного сервісу Української універсальної біржі зібрані актуальні новини ринку. Біржовий портал дозволяє:
- пройти реєстрацію в онлайн-форматі (необхідна інструкція представлена у відповідному розділі);
- проглянути біржові котирування, які допомагають відстежувати динаміку цін на лісоматеріали;
- дізнатися про дату проведення наступного електронного аукціону (у розділі «Календар торгів»);
- ознайомитися з фаховою аналітикою;
- проглянути реєстр біржових товарів тощо.
Бездоганну роботу сервісу гарантує сучасне програмне забезпечення від державного підприємства «ЛІАЦ».
Дореформений період ринку деревини
До 2019 року придбання лісоматеріалів, що мають попит серед представників промислових підприємств, базувалося на тіньових домовленостях. Прямі угоди укладалися між лісовими господарствами та компаніями, які погоджувалися на корупційну складову. Тобто за визначену суму отримували конфіденційну інформацію чи суттєві знижки на товар. Такий сценарій часто призводив до банкрутства лісгоспів, ускладнював облік вирубок та реалізованої деревини. Необхідність суттєво переглянути формат продажу лісу призвела до відкриття електронних аукціонів на базі товарно-сировинних бірж.
Особливості ціноутворення та електронних аукціонах
Українська універсальна біржа має державний дозвіл на організацію та проведення електронних торгів. Стартову вартість лотів визначає продавець (виробник). Вона залежить від низки факторів.
- Об’єм лоту та якість лісоматеріалів (береться до уваги довжина та діаметр стовбурів, наявність тріщин, деформацій).
- Порода дерев (вартість цінних порід завжди вища, вони зростають у ціні не залежно від сезонних коливань).
- Умови зберігання та транспортування сировини.
Формуючи заявку на участь в аукціоні, виробники надають сертифікати якості та документи, що підтверджують законність вирубки.
Чому вигідно купувати деревину на торгах УУБ
Новачки та постійні учасники електронних аукціонів, які проводить Українська універсальна біржа, мають доступ до всіх лотів. Підсумкова вартість залежить від пропозиції та активності покупців. Гарантом при укладанні угод виступає біржа, працівники якої супроводжують учасника від подачі заявки до розрахунку за лот.
Зручний формат продажу дозволяє брати участь в торгах онлайн, особиста присутність представників компаній не передбачена.